Dugun_Dernek_Film_Afis

Filmin Adı: Düğün Dernek

Gösterime Girdiği Tarih: Aralık 2013

Yönetmen: Selçuk Aydemir

Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut, Barış Yıldız, Şinasi Yurtsever, İnan Ulaş Torun, Jelena Boliç.

FİLMDEN BANA KALAN…

Ahmet Kural ve Murat Cemcir’i ilk olarak “İşler Güçler” adını verdikleri TV güldürülerinde tanıdım. İşten güçten denk getirdikçe de mutlaka izledim:)

Skeçlerin arasında sözünü balla kestim misali duyduğum“Fıtı fıtı” ses efektiyle sevimli bulduğum, Orta Anadolu şivesini çok iyi konuşan sanatçıların bu defa sinemada “Düğün Dernek” filmini duyunca kaçırmadım. Vizyona girer girmez hemen izledim. Sivas’ta geçen bir düğün hikayesini yerel şiveyi çok iyi vererek, hiç duymadığım yerel küfürleri de aralara serpiştirerek, iyi oyuncularla çalışarak, bolca güldürerek iyi bir iş çıkarmışlardı. İlk defa duyduğum ve hayli ayıpladığım sert küfürlere salonda sadece kadın izleyicilerin gülüp erkeklerin edepli olmasına çok şaşırdığımı da eklemeliyim. (Sanatçılara haksızlık etmek istemem, küfre sırtlarını dayayarak güldürmeye çalışmamışlardı, her ilin, yörenin kendine has küfürlerine yerel hikayeyi işleyen bir filmde yer vermelerine kızmamak gerekir.)

Arkadaşlarının oğluna imece usulüyle düğün yapmaya uğraşan 4 arkadaşın öyküsünün anlatıldığı filmde en çok takdir ettiğim, Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in cesur davranmasıydı. Filmlerinde sadece İşler Güçler’deki ekip arkadaşlarına yer verme saplantısından kurtulup başka oyuncuların da sahne yeteneğinden faydalanmaları takdire şayandı. Bakınız Çağan Irmak, bakınız Yılmaz Erdoğan ve birkaç yönetmen daha, hep aynı oyuncularla çalışırlar. Başarısızlık korkusuyla da bizi hep aynı oyuncularla baş başa bırakırlar. Yaptıkları işler iyi de olsa, çok da sevilse aynı oyuncular sıkıyor insanı. Usta bile olsalar yetti gari dedirtiyorlar.

Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in komediye, sinemaya getirdikleri yenilik, başka dizilerde dram oyuncusu olarak karşımıza çıkan, ama izlerken komedi unsurunu yakaladığımız oyuncuların lezzetiyle bize şölen sunmalarıydı. Burada Devrim Yakut’un, Barış Yıldız’ın, Şinasi Yurtsever’in hakkını yememek gerekiyor. Ahmet Kural, Murat Cemcir, Şinasi Yurtsever ve Devrim Yakut’un Orta Anadolu şivesini çok başarıyla yaptıklarını söylemeliyim. Tiyatro kökenli de olsalar birçok sanatçı şiveye çok iyi çalışmaz, belki çalışsa da başaramaz. Sivas şivesi fazlasıyla yerinde ve dozundaydı.

Dugun_Dernek_HalayHele de birbirinin üstüne yıkılırcasına çektikleri Sivas halayının seyrine doyum olmadı. İlk defa böyle bir halay izledim. Filmin içinde kullandıkları ve Sivas’a ait bir anonim türkü olan “Entarisi Dım Dım Yar” salondakilerin filmin altyazısı bitene kadar salonda kalıp türküyü izlemesine neden oldu. Zaten Kural ve Cemcir stüdyoya girip türküyü seslendirmişler, viedosu internette çok tıklananlar arasında. Filmi izledim, beğendim, bir kez daha gider misin derseniz giderim. Filmdeki bazı replikler günlük yaşamda vatandaşın diline düşmüş bile.

Dedenin sorusu mesela: “Ne kesiyonuz bayram bayram?” sorusuna Ahmet Kural’ın (filmde tüpçü rolünde) verdiği ‘karı kız’ cevabını, filmden sonra sokakta birçok gençten duydum bile.

Dugun_Dernek_kucukafis

Bu yazıya yorumunuzu ekleyin :