kabizlik

Okulda tuvalete gidemeyen çocuk kabız oluyor

Bebekler ve çocuklar kabızlık sorunuyla sık sık karşılaşıyor. Bebekler dertlerini dile getiremediğinden annelerin beslenmelerinde ilk 6 ay anne sütü vermeye özen göstermeleri büyük önem taşıyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, kabızlığın her yaşta görülen bir sindirim sorunu olduğunu belirterek, bazı bebeklerde anne sütü alsalar da kabızlığın görülebildiğini ifade ediyor. İnek sütünün ise anne sütüne göre daha fazla kabızlık yapması nedeniyle bir yaşına kadar başlamak istemediklerini belirten Dr. Kızılok, “Formül mamalar da inek sütünden yapılıyor. İnek sütü de bir yaş sonrası için kabızlık yapabiliyor” diyor.

 

Dr. Sevil Elçin Kızılok, kabızlığın 7 nedenini şöyle sıralıyor:

1- Anne sütü çocuğun her türlü ihtiyacını karşılıyor. Ancak bazen barsak yapısındaki sorunlar anne sütünün bile kabızlık yapmasına neden oluyor.

2-Barsak genişliği gibi doğuştan gelen hastalıklarda anatomik sorunlar olabiliyor. Böyle sorunlar olduğunda çocukları, çocuk cerrahisi ve çocuk gastroenterolojisi uzmanları takip ediyor.

3- Ailesel barsak yavaşlığı ve gıda seçimi de kabızlığa yol açabiliyor.

4- Çocuğun süt içmesi aileler için iyi bir şey, çocuk fazla miktarda içince kronik kabızlık, demir eksikliği olabiliyor. Aileler çocuğun süt içmesine sevinip abartıyorlar, oysa süt tüketiminin yarım litreyi geçmemesi lazım.

5- Aileler çocuklara besinler konusunda ısrarda bulunuyor. Çocuklara yemek yedirirken ısrarcı davranışlardan kaçınmak gerekiyor. Eğer sebzeyi sevmiyorlarsa başka gıdalarla da karıştırıp sevdirmek önemli. Anneler bebeklerin katı gıdaları sevip yemesi halinde sürekli bu gıdalara yönelince de kabızlık oluyor.

6- Çocuklarda ise, okulda tuvalete gitmenin zorluğu kabızlık yapabiliyor. Çocuklar okulda tutuyor ve tuvalete gitmiyor. Bu nedenle tuvaletini evde yapacak şekilde alıştırırsanız okulda yapmasına gerek kalmaz.

7- Psikolojik olarak da tuvaletini yapmak istemeyen çocuklar var. Kabız oluyor, canı acıyor bu nedenle tutuyor.

KABIZLIK İLAÇLARINI DÜZENLİ KULLANMAK ŞART

Kabızlık tedavisinde ilaçların kullanımı sırasında sorun yaşanıyor. Hastalar ilaçları düzenli kullanmıyorlar, bu nedenle önce bağırsağı boşaltarak lavman yapmak gerekebiliyor. Aileler ilaçları alışkanlık yapacağı korkusuyla gerektiği kadar kullanmıyor. Oysa bu ilaçlar sertleşen dışkının yumuşamasını sağlıyor. Kabızlık tedavisinde kullandığımız fitiller ilaçlardan daha çok kullanılıyor, çünkü fitil kullanmak annelerin kolayına geliyor. Kabızlık tedavisinde beslenmesinde belli kurallara uyanlar başarılı oluyor. Günlük tuvalete çıkmada kişisel farklılıklar olabiliyor. Bebeklerde günde 7-8 defa çıkılması normalken,  çocuklarda 3-4 defa tuvalete çıkan da normal kabul ediliyor.

ANNEANNE VE BABAANNE KIYAMIYOR, YUMUŞAK GIDAYLA BESLİYOR

Kabızlık sorununa posalı yiyecekler tüketmemenin yol açtığına değinen Dr. Sevil Elçin Kızılok, şu bilgileri veriyor:

“Sebze ve salata yememek, posa almamak kabızlığı kolaylaştırıyor. Aç karnına su içtikten sonra, kuru kayısı ve kuru incir tüketmek bağırsak hareketini artırıyor. Çocuklar kuru kayısı ve kuru incir yemezse, yoğurda karıştırmak, meyve püreleriyle beraber vermek etkili olabiliyor. Bu şekilde bağırsak hareketi de artmış oluyor. Ara öğünlerin atlanmaması da bu hareketi sağlıyor. Çocuklara bunları anlatmak zor,  bu nedenle ailelerin duyarlı olması lazım. Şekerlemeler, çikolatalar, hamburger ve diğer fast–food gıdalarda aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Beslenme terbiyesi bir emek istiyor. Kabızlığı tedavi ettiğiniz zaman iyileşir, ama sorun sürerse kronikleşiyor. Tedaviye erken başlanması da önem taşıyor. Anneanne ve babaanneler kıyamıyor, anneler çalışıyor. Çocukların da beslenme düzeni bozuluyor. Yumuşak gıdalarla besleniyorlar. Evden çıkmıyorlar. Bunlar da kabızlığı kronikleştiriyor.”

 

Bu yazıya yorumunuzu ekleyin :